Define unit price
Unit Rate observation

Flashcard
•
Mathematics
•
10th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
how much one cost
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
When calculating Unit Price, money always goes on _____________ of the fraction
Back
top
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for calculating unit rate?
Back
Unit Rate = Total Cost / Number of Items
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a 12-pack of soda costs $6, what is the unit price per can?
Back
$0.50 per can
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How does understanding unit rates help in making purchasing decisions?
Back
It allows consumers to compare prices effectively.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 60 miles in 2 hours?
Back
30 miles per hour
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 apples cost $3, what is the unit price per apple?
Back
$0.60 per apple
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Conversions

Flashcard
•
8th - 9th Grade
15 questions
comparing Unit rates

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Rates from Graphs

Flashcard
•
10th - 12th Grade
10 questions
Unit Rate Flashcard

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions Test

Flashcard
•
10th Grade
15 questions
Ratios and Rates word problems

Flashcard
•
9th - 10th Grade
15 questions
LT 4.1-4.6 Ratios & Proportions Review

Flashcard
•
9th - 10th Grade
15 questions
Unit Conversions

Flashcard
•
9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade