Algebra 1 - Unit 2 Reassessment -  Skill #4

Algebra 1 - Unit 2 Reassessment - Skill #4

Assessment

Flashcard

Mathematics

9th - 12th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of 5 raffle tickets if each ticket costs $2?

Back

$10.00

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many healthy snacks can you buy with $15 if each snack costs $1.50?

Back

10 snacks

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate the cost of x raffle tickets if each ticket costs $2?

Back

2x

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of 3 raffle tickets if each ticket costs $2?

Back

$6.00

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the slope of a line that rises 1 unit for every 2 units it runs?

Back

1/2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a school club sells raffle tickets for $2 each and healthy snacks for $1.50 each, what is the total cost for 2 tickets and 4 snacks?

Back

$11.00

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of 10 raffle tickets?

Back

$20.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?