Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Rate?

Back

A rate is a ratio that compares two different kinds of quantities, often with different units.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Unit Rate?

Back

A unit rate is a rate in which the denominator is 1, showing how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the price per item?

Back

To find the price per item, divide the total cost by the number of items.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 15 miles in 1 hour, how far will it travel in 2 hours?

Back

30 miles.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 9 candy bars cost $13.50, what is the price per candy bar?

Back

$1.50 per candy bar.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of $200 for 8 hours of work?

Back

$25 per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?