What is Unit Price?
Unit Price, Constant Speed, and Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
The cost per unit of a product, calculated by dividing the total cost by the number of units.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate Unit Price?
Back
Unit Price = Total Cost ÷ Number of Units.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is Constant Speed?
Back
A speed that does not change over time; the same distance is covered in equal intervals of time.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate Constant Speed?
Back
Constant Speed = Total Distance ÷ Total Time.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is Unit Rate?
Back
A comparison of two different quantities where one of the quantities is one unit.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate Unit Rate?
Back
Unit Rate = Quantity 1 ÷ Quantity 2, where Quantity 2 is 1.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 apples cost $10, what is the unit price of one apple?
Back
$2 per apple.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rate and applying unit rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Comparing Unit Rates with Proportional Reasoning

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Price, Constant Speed, and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Price, Constant Speed, and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Price, Constant Speed, and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates LEVEL 1

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit 7 Unit Rates 2024

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade