What is the unit price of Sargento cheese slices if $2.48 is for 10 slices?
Math Concepts Final

Flashcard
•
Mathematics
•
12th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Unit price = $2.48 / 10 slices = $0.248 per slice.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Velveeta cheese slices if $3.18 is for 12 slices?
Back
Unit price = $3.18 / 12 slices = $0.265 per slice.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does 'biweekly' mean?
Back
Biweekly means occurring every two weeks.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is Joe's gross pay if he worked 35 hours at $17.25 per hour?
Back
Gross Pay = 35 hours * $17.25/hour = $603.75.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the definition of Net Pay?
Back
Net Pay is what you earned AFTER deductions.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the gross pay?
Back
Gross Pay = Hours Worked * Hourly Rate.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the difference between gross pay and net pay?
Back
Gross Pay is the total earnings before deductions; Net Pay is the amount after deductions.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Fall 2024 - AFA Final Exam Review

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Financial Algebra Fall Semester Review (Ch.5)

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
midterm

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Financial Fundamentals Semester 1 POST Test

Flashcard
•
12th Grade
14 questions
1.2 Overtime pay

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Unit 3 Test Review Consumer Math

Flashcard
•
12th Grade - University
15 questions
Budgeting Flashcardzzzzzzzzzzzz

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Financial Algebra Quarter 2 Final Exam Review part 2

Flashcard
•
12th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade