What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 10 apples for $5, the unit rate is $5 ÷ 10 apples = $0.50 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Doug read 231 pages in 8 hours, how many pages did he read in one hour?
Back
28.875 pages.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A spider traveled 10 feet in 25 minutes. How many feet did it travel in 1 minute?
Back
0.4 feet.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Four students spent $9.40 on school lunches. How much did each student spend?
Back
$2.35.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Sam's mom paid $51.54 for 6 children's tickets, how much was each ticket?
Back
$8.59.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If there are 72 ounces for 6 steaks, how many ounces for each steak?
Back
12 ounces.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Math 6 - Lesson 5.5 Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates Practice

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate/Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates in Tables

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade