What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 3 apples for $1.50, the unit rate is $0.50 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you spent $15 for 6 gallons of gasoline, the unit rate is $15 ÷ 6 = $2.50 per gallon.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of $3.75 for 3 pounds of granola?
Back
$1.25 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What mathematical operation do ratios involve?
Back
Division.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Maria can run 1 1/2 miles in 15 minutes, what is her speed in miles per hour?
Back
6 miles per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy: a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack for $1.80?
Back
The 12 pack of Coke.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price per gallon if I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline?
Back
$2.50.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
14 questions
Summer Flashcard 4 Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade