What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you buy 5 pounds of concrete for $40, the unit rate is $8 per pound.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total amount of one quantity by the total amount of the other quantity. For example, if 40 dollars is spent on 5 pounds of concrete, the unit rate is calculated as 40 ÷ 5 = 8.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 35 diapers costing $6.99?
Back
The unit rate is $0.20 per diaper.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you travel 195 miles in 3 hours, what is your speed in miles per hour?
Back
Your speed is 65 miles per hour (195 miles ÷ 3 hours).
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What operation do ratios involve?
Back
Ratios involve division.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If there are 20 apples in the fridge and 9 on the table, what is the ratio of apples in the fridge to apples on the table?
Back
The ratio is 20/9.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you express a ratio?
Back
A ratio can be expressed in three ways: as a fraction (20/9), with a colon (20:9), or in words (20 to 9).
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
13 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade