Finding unit rates

Finding unit rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you can buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of the other item. For example, if you travel 150 miles in 3 hours, the unit rate is 150 miles ÷ 3 hours = 50 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 5 books in 16 hours?

Back

5/16 books per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is not a unit rate: 70 miles per hour, $15 per pound, 15 pages per 20 minutes, 1000 meters per kilometer?

Back

15 pages per 20 minutes.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of $5 for 2 pounds of fish tank gravel?

Back

5/2 dollars per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you express a unit rate in terms of 'per' something?

Back

A unit rate is expressed as 'X per Y', where X is the quantity of interest and Y is the unit of measurement. For example, 15 customers per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of Joshua walking 6 km in 85 minutes?

Back

6/85 km per minute.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?