What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'per' something, such as miles per hour or cost per item.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity by the number of units. For example, if you have 150 grams of fertilizer for 6 acres, the unit rate is 150 grams ÷ 6 acres = 25 grams per acre.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 150 grams of fertilizer is needed for 6 acres, how much is needed for 13 acres?
Back
325 grams.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if Will spent $3.75 for 3 pounds of granola?
Back
$1.25 per pound.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine if one rate is faster than another?
Back
Compare the unit rates. The one with the higher unit rate is faster.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a teacher grades 25 homework assignments in 20 minutes, what is the rate per assignment?
Back
1.25 assignments per minute.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Christina biked 36 miles in 6 hours, what is her speed in miles per hour?
Back
6 mph.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Understanding Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates with Fractions & Decimals

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, unit rates and proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates Plus

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade