What is a unit rate?
Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A rate with a second quantity of 1 unit.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
By dividing the first quantity by the second quantity.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Ernie travels 195 miles in 3 hours, what is his unit rate in miles per hour?
Back
65 miles per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A skydiver falls 144 feet in 3 seconds. How far does the skydiver fall per second?
Back
48 feet per second.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What operation do you use to find the unit rate?
Back
Division.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 240 miles in 4 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
60 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rates (Absent/Late)

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Finding Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade