What is a unit rate?
Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of the other item. For example, if you have 10 apples for $5, the unit rate is $5 ÷ 10 apples = $0.50 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
Back
19 cars per day.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Sargento cheese slices if they cost $2.48 for 10 slices?
Back
$0.248 per slice.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Velveeta cheese slices if they cost $3.18 for 12 slices?
Back
$0.265 per slice.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal: Sargento or Velveeta cheese slices?
Back
Sargento is the better deal.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jada can read 3/5 of a book in 1/4 of an hour. How long would it take her to read one whole book?
Back
5/12 of an hour per book.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates Practice

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates & Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Complex Fractions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade