What is a proportional relationship?
Proportional Relationships Unit 3 E

Flashcard
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A proportional relationship is a relationship between two quantities where the ratio of one quantity to the other quantity is constant.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you write an equation for a proportional relationship?
Back
An equation for a proportional relationship can be written in the form y = kx, where k is the constant of proportionality.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the constant of proportionality?
Back
The constant of proportionality is the constant value (k) that relates two proportional quantities.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If y = 3x, what is the unit rate?
Back
The unit rate is 3, meaning for every 1 unit of x, y increases by 3.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the cost per pound of an item?
Back
To find the cost per pound, divide the total cost by the weight in pounds.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for $3.75 for 3 pounds of granola?
Back
The unit rate is $1.25 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a 20-lb bag of dog food costs $23.44, what is the cost per pound?
Back
The cost per pound is $1.17 (calculated as $23.44 ÷ 20).
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
1.7 Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
10 questions
Tables of proportional relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Comparing Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Understanding Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
8th - Unit 3 Lesson 2 : Graphs of Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade