What is a unit rate?
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit cost per item?
Back
To calculate the unit cost, divide the total cost by the number of items.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you buy 15 pizzas for $97.50, what is the unit cost per pizza?
Back
$6.50 per pizza.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the speed of an object?
Back
Speed = Distance ÷ Time.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 50 miles in 1 hour, what is its speed?
Back
50 miles per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean if a rate is expressed in miles per hour?
Back
It means the distance traveled in miles for every hour of travel.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Maya earns $10 an hour, how much will she earn in 15 hours?
Back
$150.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade