What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a rate for one of something, such as miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity by the number of units. For example, if you have 40 jumps in 4 minutes, the unit rate is 40 jumps ÷ 4 minutes = 10 jumps per minute.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Jack jumps 40 times in 4 minutes, how many times does he jump in 1 minute?
Back
10 jumps per minute.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy: a 12 pack of Coke for $3.50 or a 6 pack for $1.80?
Back
The 12 pack of Coke is the better buy.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit price of an item?
Back
To find the unit price, divide the total price by the number of items. For example, for a 12 pack costing $3.50, the unit price is $3.50 ÷ 12.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of Sasha mowing 3/8 of an acre in 3/4 of an hour?
Back
1/2 acre per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a painter uses 1 1/2 gallons of paint for 3/4 of a room, how much paint is needed for the whole room?
Back
2 gallons.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
4.1 Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Ratios

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade