If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Rate & Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
102 words per minute
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A dog eats .5 of a pound of food every 50 minutes. How many pounds will the dog have eaten after 200 minutes?
Back
2 pounds
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
_______ is a type of RATE that compares a quantity to ONE UNIT of another quantity.
Back
unit rate
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
Back
55 miles in 1 hour
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
Back
9 cookies per dollar
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate the unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Total Units
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the speed in miles per hour?
Back
60 miles per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade