Rate / Unit Rate

Rate / Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares two different quantities, usually with different units.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the denominator is 1, showing how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Kiontre reads 100 pages in 5 days, how many pages does he read in 1 day?

Back

20 pages per day.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 36 cookies for $4?

Back

9 cookies per dollar.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a store has 120 customers in 6 hours, what is the unit rate in customers per hour?

Back

20 customers per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Analissa puts 55 seeds into 11 pots, how many seeds does she put in 1 pot?

Back

5 seeds per pot.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the numerator by the denominator to find the amount per one unit.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?