What is a unit rate?
Finding unit rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. It is often written as 'per' one thing.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity of one item by the total quantity of another item. For example, if you have 36 cookies for $4, the unit rate is 36 cookies ÷ 4 dollars = 9 cookies per dollar.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you can buy 36 cookies for $4, what is the unit rate in cookies per dollar?
Back
9 cookies per dollar.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What must be true about a unit rate?
Back
It is always 'per' one thing.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is his unit rate in dollars per hour?
Back
$25 per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Joshua can walk 6 km in 85 minutes. What is his unit rate in km per minute?
Back
6/85 km per minute.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates and Unit Price Problems

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade