What is a Ratio?
Ratios/Rates/Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A comparison of two quantities.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Unit Rate?
Back
A rate with a denominator of one.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Identify the incorrectly written ratio: X : Y, X and Y, X/Y, X to Y.
Back
X and Y.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the constant rate of change if a long distance call costs $.10 per minute?
Back
Yes, $.10 per minute.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which pack is the better buy: An 8 pack of juice boxes for $4.79 or a 12 pack for $6.59?
Back
12 pack.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Express the ratio of 2 to 3 in fraction form.
Back
2/3.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Rate?
Back
A comparison of two quantities with different units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates and Ratios

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
13 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Pre-Test

Flashcard
•
7th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade