What is the formula to calculate total cost when given the cost per unit and the number of units?
Math Calculation (BC) 1

Flashcard
•
Mathematics
•
7th - 12th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Total Cost = Cost per Unit × Number of Units
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a class costs $56.87 per unit and a student takes 8 units, what is the total cost?
Back
Total Cost = $56.87 × 8 = $454.96
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate change when you pay with cash?
Back
Change = Amount Paid - Total Cost
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Nashua pays $500.00 for a class that costs $456.00, how much change does she receive?
Back
Change = $500.00 - $456.00 = $44.00
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the total cost for 2 tickets to an event if each ticket costs $112.00?
Back
Total Cost = $112.00 × 2 = $224.00
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mrs. Hammerhead buys 5 tickets at $78.25 each, what is her total cost?
Back
Total Cost = $78.25 × 5 = $391.25
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the total cost of multiple items with the same price?
Back
Total Cost = Price of One Item × Number of Items
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Supermarket Unit Pricing

Flashcard
•
8th - 12th Grade
15 questions
Basic Math - Money Benchmark

Flashcard
•
KG - 12th Grade
15 questions
2024 #2 Readiness 8.8C, 8.4B, 8.4C, 8.5I, 8.5G,8.5D ,8.7A, 8.12D

Flashcard
•
8th Grade - University
15 questions
Money Word Problems

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
Writing and Comparing Linear Functions

Flashcard
•
8th - 12th Grade
15 questions
Linear Equations Word Problems

Flashcard
•
8th - 12th Grade
15 questions
Math Calculation (BC) 1

Flashcard
•
7th - 12th Grade
15 questions
Thursdays Homework

Flashcard
•
7th Grade - University