Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A rate with a second quantity of 1 unit.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Maria walks 12 miles in 3 hours, how many miles does she walk per hour?

Back

4 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Anna can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

Back

102 words per minute.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

You ordered 15 pizzas for $97.50. What is the unit cost per pizza?

Back

$6.50 per pizza.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A skydiver falls 144 feet in three seconds. How far does the skydiver fall per second?

Back

48 feet per second.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?