What is the unit price of $97.50 for 15 pizzas?
Unit Price and Comparison

Flashcard
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$6.50 per pizza
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit price of Daisy sour cream $1.49 for 8 oz and Kraft sour cream $2.55 for 16 oz. Which is the better deal?
Back
Kraft is the better deal.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is unit pricing?
Back
Cost per unit of measure of goods.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What's the better buy: $2.99 for 32 oz or $0.85 for 6 oz?
Back
$2.99 for 32 oz.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit price?
Back
Divide the total cost by the number of units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a product costs $4.50 for 3 pounds, what is the unit price per pound?
Back
$1.50 per pound.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Proportions Exit ticket

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Unit Rate observation

Flashcard
•
10th Grade
15 questions
Solving Equations- Word Problems

Flashcard
•
8th - 9th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Conversions

Flashcard
•
8th - 9th Grade
15 questions
Unit pricing

Flashcard
•
9th - 11th Grade
15 questions
Unit Rate observation

Flashcard
•
10th Grade
15 questions
Slope Applications

Flashcard
•
9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade