QA #2 review

QA #2 review

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of each book if a student buys 5 books for $47.85?

Back

$9.57

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much will Mrs. Rozzio pay for 4 pounds of mozzarella cheese at $4.89 per pound?

Back

$19.56

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Taylor's goal is to run 9.2 miles and she has already run 2.5 miles, how many more miles does she need to run?

Back

6.7 miles

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the weight of one cupcake if a box of 12 cupcakes weighs 28.2 ounces?

Back

2.35 ounces

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Sofia ordered 634 candies and divided them into 40 boxes, how many candies will be left over?

Back

34 candies

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the cost per item when given total cost and quantity?

Back

Cost per item = Total cost / Quantity

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the total cost of multiple items at a given price per item?

Back

Total cost = Price per item x Quantity

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?