What is a unit rate?
Unit Rate Review

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the numerator by the denominator to find the amount per one unit.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
50 miles per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the slowest reading rate? 3 pages in 9 minutes, 4 pages in 10 minutes, 5 pages in 13 minutes, 7 pages in 20 minutes?
Back
3 pages in 9 minutes.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?
Back
$2.45.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of $12 for 4 pounds?
Back
$3 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A teacher grades 25 homework assignments in 20 minutes. What is the rate per assignment?
Back
1 assignment every 0.8 minutes.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
20 Q UNIT RATES FLASHCARD

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Summer Flashcard 4 Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Finding Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade