What is a ratio?

Warm up (Ratios/ Unit Rate/ Unit Rate with Fractions)

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'per' something (e.g., miles per hour).
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate from a fraction?
Back
To calculate a unit rate from a fraction, divide the numerator by the denominator and then divide the result by the total quantity.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3/4 of a gallon of paint costs $6, what is the unit rate?
Back
$8 per gallon.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 2/3 of a mile is traveled in 4 minutes, what is the unit rate in miles per minute?
Back
1/6 mile per minute.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the speed in miles per hour?
Back
Speed is calculated by dividing the total distance traveled by the total time taken.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mrs. Esposito drove 585 miles in 9 hours, what was her speed?
Back
65 mph.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit 4 Unit Rate and Proportions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Unit Rate through Proportional Equations LACEY

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Unit 4 Unit Rate and Proportions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Unit 5 Unit Rate and Proportions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Determine Unit Rates with Ratios of Fractions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Unit 4 Unit Rate and Proportions

Flashcard
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade