What is a unit rate?
Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate?
Back
To find the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if 6 movie tickets cost $30, divide $30 by 6 to find the cost per ticket.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 120 customers visit a store in 6 hours, what is the unit rate of customers per hour?
Back
20 customers per hour (120 customers ÷ 6 hours = 20 customers/hour).
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 45 miles in 1 hour?
Back
The unit rate is 45 miles per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
When finding a unit rate, what operation do you perform?
Back
You divide the top number by the bottom number.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 10 apples cost $5, what is the cost per apple?
Back
$0.50 per apple (divide $5 by 10 apples).
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 90 miles in 2 hours?
Back
45 miles per hour (90 miles ÷ 2 hours = 45 miles/hour).
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
unit rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade