What is a unit rate?
Rate Graphs & Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total amount of one quantity by the total amount of the other quantity.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Ellie made $45 for 6 hours of babysitting, how much does she make per hour?
Back
$7.50 per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the cost per item?
Back
Cost per item = Total cost / Number of items.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If the cost of 4 golf balls is $10, what is the cost of 1 golf ball?
Back
$2.50 per golf ball.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price per gallon if I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline?
Back
$2.50 per gallon.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does the term 'rate of change' refer to?
Back
The rate of change describes how a quantity changes in relation to another quantity.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate and Rate Tables

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Constant of proportionality and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
REVIEW: Unit Rate & Tables

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade