Rate Graphs & Unit Rate

Rate Graphs & Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total amount of one quantity by the total amount of the other quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Ellie made $45 for 6 hours of babysitting, how much does she make per hour?

Back

$7.50 per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the cost per item?

Back

Cost per item = Total cost / Number of items.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If the cost of 4 golf balls is $10, what is the cost of 1 golf ball?

Back

$2.50 per golf ball.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the price per gallon if I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline?

Back

$2.50 per gallon.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does the term 'rate of change' refer to?

Back

The rate of change describes how a quantity changes in relation to another quantity.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?