Week 16~Monday

Week 16~Monday

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the value of k in the expression -10.5x + 7.77 + 4.1 that makes it equivalent to -10.5x + k?

Back

k = 11.87

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a jet travels 470 miles in 5 hours, what is the constant of proportionality (k) for its speed?

Back

k = 94 mph

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate of a product?

Back

To find the unit rate, divide the total cost by the number of items. For example, for 5 cans at $2.90, the unit rate is $2.90 / 5 = $0.58 per can.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which store has the better buy for green beans: Village Mart or Sam's Club?

Back

Sam's Club has the better buy because they sell green beans for $0.51 per can.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much flour did Jan use in total for her cupcakes?

Back

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

A possible solution to this inequality is h = -5.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a constant of proportionality?

Back

The constant of proportionality is the ratio between two proportional quantities, often represented as k.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?