6B 3.5 Quick Check

6B 3.5 Quick Check

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Convert 100 miles in 2 hours to a unit rate.

Back

50 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many miles did Mr. Simmonds drive per hour if he drove 200 miles in 2 hours?

Back

100 miles per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate in customers per hour if a store has 120 customers in 6 hours?

Back

20 customers per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

Divide the quantity by the number of units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?