Chapter 7 CC1 Extra Practice

Chapter 7 CC1 Extra Practice

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the best deal when comparing prices?

Back

To determine the best deal, compare the price per ounce or unit. In this case, neither option is the best deal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe calls for 1.5 cups of milk for every 3 cups of flour, how do you maintain the proportions if you change the amount of flour?

Back

To maintain proportions, use equivalent ratios. If 5 cups of flour are used, the amount of milk should be 2.5 cups.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How long will it take a grading machine that grades 48 tests per minute to grade 288 tests?

Back

It will take 6 minutes to grade 288 tests.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the expression for the total amount of tiles if given as 2x + 8?

Back

The expression 2x + 8 represents the total amount of tiles.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you determine the relationship between pages read and points earned?

Back

For every 125 pages read, Daysha earns 5 points, indicating a direct proportional relationship.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is often expressed as a quantity per 1 unit.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the price per ounce of a product?

Back

Divide the total price by the total number of ounces to find the price per ounce.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?