What is the best deal when comparing prices?
Chapter 7 CC1 Extra Practice

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
To determine the best deal, compare the price per ounce or unit. In this case, neither option is the best deal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe calls for 1.5 cups of milk for every 3 cups of flour, how do you maintain the proportions if you change the amount of flour?
Back
To maintain proportions, use equivalent ratios. If 5 cups of flour are used, the amount of milk should be 2.5 cups.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How long will it take a grading machine that grades 48 tests per minute to grade 288 tests?
Back
It will take 6 minutes to grade 288 tests.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the expression for the total amount of tiles if given as 2x + 8?
Back
The expression 2x + 8 represents the total amount of tiles.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine the relationship between pages read and points earned?
Back
For every 125 pages read, Daysha earns 5 points, indicating a direct proportional relationship.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is often expressed as a quantity per 1 unit.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the price per ounce of a product?
Back
Divide the total price by the total number of ounces to find the price per ounce.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratio and Proportional Relationships

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions Word Problems Review

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates and Ratio Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions Word Problems Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
ratios and rate tables

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
6.5B Proportions

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade