What is a proportion?
Solving Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the unknown variable.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate?
Back
The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity of one.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 8 slices of pizza cost $12, what is the cost per slice?
Back
$1.50
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 pounds of hamburger costs $6, what is the cost per pound?
Back
$2 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the total cost when given a unit price and quantity?
Back
Multiply the unit price by the quantity.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 1 cm on a map represents 25 km, how many kilometers does 7 cm represent?
Back
175 km.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
9th - 10th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Solving Proportions (Algebra)

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Proportions Exit ticket

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Ratio and Proportion

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Algebraic Ratios and Proportions Pre-Assessment

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Proportion word problems

Flashcard
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade