What is a unit rate?
Unit Rate & Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 120 miles in 2 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
60 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate from a ratio?
Back
Divide the numerator by the denominator.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe requires 3 cups of flour for 4 servings, how much flour is needed per serving?
Back
0.75 cups of flour per serving.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 15 apples for $3?
Back
5 apples per dollar.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a runner completes 10 laps in 20 minutes, what is the unit rate in laps per minute?
Back
0.5 laps per minute.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many gallons flow from a faucet at a rate of 5 gallons every 25 seconds in 45 seconds?
Back
9 gallons.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
13 Q COMPLEX FRACTIONS (UNIT RATES)

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade