Multiply and Divide Equations

Multiply and Divide Equations

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the first step to solve the equation, x/6 = 12?

Back

Multiply each side by 6.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Each pair of socks costs $2.50. If Ella buys 6 pairs, how much does she pay?

Back

2.50(6) = x

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Solve: -8n = 144

Back

n = -18

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the inverse operation (opposite) for multiplication?

Back

Division.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ashley finds masking tape in packages of 4 rolls for $4.32. What is the cost of one roll in the package?

Back

4x = 4.32

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the result of multiplying 3 by 4?

Back

12

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 5x = 25, what is the value of x?

Back

x = 5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?