What is a unit rate?
Unit Rate of graphs and word problems

Flashcard
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

14 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you earn $10 for 2 hours of work, the unit rate is $5 per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate from a word problem?
Back
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Carter receives $13.50 for every 5 boxes of chocolate he sells. What is the unit rate in dollars per box?
Back
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Daysha earns 5 points for every 125 pages she reads. What is the unit rate in points per page?
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?
Back
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which statement best describes the unit rate of 25 cm per second?
Back
It means that for every second, 25 centimeters are covered.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How can you represent a unit rate on a graph?
Back
A unit rate can be represented as a slope on a graph, where the y-axis represents the total amount and the x-axis represents the number of units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Graphing Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rate Flashcard

Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade