6th Grade Unit Rate Practice

6th Grade Unit Rate Practice

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the definition of Unit Rate?

Back

The rate for one unit of a given quantity (the amount per unit).

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What type of ratio is 15:12 (boys to girls in a class)?

Back

Part-to-Part ratio.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in pounds per dollar?

Back

1/8 pounds per dollar.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better deal: 12 gallons of gas for $33 or 5 gallons of gas for $14?

Back

12 gallons of gas for $33.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

Back

102 words per minute.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Part-to-Whole ratio?

Back

A ratio that compares a part of a group to the whole group.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?