Solving Proportion Word Problems Flashcardizz

Solving Proportion Word Problems Flashcardizz

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th - 10th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 7.RP.A.2A

+11

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and then solve for the unknown.

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 eggs require 200 grams of flour, how much flour is needed for 8 eggs?

Back

400 grams.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

On a map, if 1 cm represents 25 km, how many kilometers does 7 cm represent?

Back

175 kilometers.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 6 pencils cost 36 cents, how much do 2 pencils cost?

Back

12 cents.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate?

Back

The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity of one.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit price?

Back

To find the unit price, divide the total price by the number of units.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?