Solving Proportion Word Problems Flashcardizz

Flashcard
•
Mathematics
•
5th - 10th Grade
•
Hard
+11
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and then solve for the unknown.
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 eggs require 200 grams of flour, how much flour is needed for 8 eggs?
Back
400 grams.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
On a map, if 1 cm represents 25 km, how many kilometers does 7 cm represent?
Back
175 kilometers.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 6 pencils cost 36 cents, how much do 2 pencils cost?
Back
12 cents.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate?
Back
The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity of one.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit price?
Back
To find the unit price, divide the total price by the number of units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
5th - 9th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
5th - 9th Grade
15 questions
Unit Rate Problem Solving

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Solving Proportions With Algebra

Flashcard
•
7th - 10th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Multistep Proportions

Flashcard
•
7th - 9th Grade
15 questions
Solving Proportion Word Problems Flashcardizz

Flashcard
•
5th - 10th Grade
15 questions
Solving Proportion Word Problems Flashcardizz

Flashcard
•
5th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
5th Grade