What is a ratio?
Ch 4 Go Math Review: Ratios!

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A comparison of two numbers.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If oranges cost $2.20 per pound, how much do 3 pounds cost?
Back
$6.60
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if you spend $40 on 5 pounds of concrete?
Back
$8 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Are the fractions 1/2 and 2/4 equivalent?
Back
No.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How far did Erik run in 4 minutes if he runs 80 meters per minute?
Back
320 meters.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the unit rate?
Back
Total cost divided by total quantity.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe calls for a ratio of 2:3 of sugar to flour, how much flour is needed for 4 cups of sugar?
Back
6 cups of flour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate and Ratio Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Day 140 Ratios and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Unit Rates, Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Make-up FLASHCARDIZZ for 6th Conn UNIT 2 12/10

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
3.12 Review Ratios & Proportional Reasoning

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade