Unit 4: Ratios

Unit 4: Ratios

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does the word 'per' mean?

Back

For each

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Equivalent means _________

Back

equal

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 pounds of bananas cost $1.20, how do you find the unit price of bananas?

Back

Divide the total cost by the number of pounds of bananas.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

To find the unit rate, you always.........

Back

divide

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ratios should be simplified when possible.

Back

True

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A comparison of two quantities by division.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you express a ratio of 2 to 3?

Back

2:3 or 2/3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?