What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'per' something, like miles per hour or price per item.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 15 gallons of gas for $45, the unit rate is $45 ÷ 15 = $3 per gallon.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If I paid $15 for 6 gallons of gasoline, what is the price per gallon?
Back
$2.50 per gallon.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. What is the unit rate in miles per gallon?
Back
6 miles per gallon.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jack jumps 40 times in 4 minutes. How many times does he jump in 1 minute?
Back
10 times per minute.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
My mother bought 9 candy bars for $13.50. What is the price per candy bar?
Back
$1.50 per candy bar.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Harry bought 25 pens for $1.00. What is the unit rate per pen?
Back
$0.04 per pen.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Math 6 Unit 6 Review

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade