Grocery Shopping -Unit Price

Grocery Shopping -Unit Price

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit price?

Back

The unit price is the cost of a single item or a specific quantity of an item, allowing consumers to compare prices easily.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit price?

Back

To calculate the unit price, divide the total cost by the number of items. For example, if 12 bottles cost $9.00, the unit price is $9.00 ÷ 12 = $0.75 per bottle.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 12 large bottles of water cost $9.00, how many bottles can you buy with $3.00?

Back

4 bottles of water.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 8 avocados cost $4.00, how much do 9 avocados cost?

Back

$4.50.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 8 avocados cost $4.00, how much do 20 avocados cost?

Back

$10.00.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per bottle of water if 12 bottles cost $9.00?

Back

$0.75 each.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 8 avocados cost $4.00, how much do 16 avocados cost?

Back

$8.00.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?