What is the unit price of an item?
Unit Price and Comparison

Flashcard
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
The unit price is the cost of a single unit of a product, calculated by dividing the total cost by the number of units.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit price?
Back
Unit Price = Total Cost ÷ Number of Units.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a movie ticket costs $21.75 for 3 friends, how much does each ticket cost?
Back
$7.25 per ticket.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit price of $97.50 for 15 pizzas.
Back
$6.50 per pizza.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Compare the unit prices of Oreos ($2.98 for 15.5 oz) and Chips Ahoy ($2.50 for 14 oz). Which is the better deal?
Back
Chips Ahoy is the better deal.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Word Problems on Ratios and Costs

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportionality

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rate observation

Flashcard
•
10th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Conversions

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Comparison Shopping

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
8th Grade
13 questions
Slope - Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade