What is a unit rate?

Thursdays Homework

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
When finding a unit rate, you should __________ the top number by the bottom number.
Back
Divide
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $15 for 2 lbs. What is the unit rate?
Back
$7.50/lbs
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)? What will you do to find the unit rate?
Back
Divide by 6 to get $5 per ticket.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $220 for 10 hours. What is the unit rate?
Back
$22/hour
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total amount by the number of units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Determine Unit Rates with Ratios of Fractions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Unit 4 Unit Rate and Proportions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
Unit 4 Unit Rate and Proportions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
Unit 5 Unit Rate and Proportions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
7.AR.3.2_Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade - University
15 questions
Customary Measurement Conversions

Flashcard
•
KG - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade