What is a unit rate?
Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 3 apples for $6, the unit rate is $2 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate?
Back
To find the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 60 miles in 2 hours, the unit rate is 60 miles ÷ 2 hours = 30 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 45 seats are in 9 rows, how many seats are in 1 row?
Back
5 seats per row.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for $22 for 6 books?
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
When finding a unit rate, you should __________ the top number by the bottom number.
Back
Divide.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 6 movie tickets cost $30.00, what is the cost per ticket?
Back
$5 per ticket.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A printer prints 180 pages in 6 minutes. What is the unit rate in pages per minute?
Back
30 pages per minute.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade