What is a unit rate?
Finding unit rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find a unit rate from a ratio?
Back
To find a unit rate from a ratio, divide the first quantity by the second quantity. For example, for the ratio 30 to 5, divide 30 by 5 to get a unit rate of 6.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe requires 4 cups of flour for 2 cakes, what is the unit rate of flour per cake?
Back
The unit rate is 2 cups of flour per cake.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What operation do you use to find a unit rate?
Back
You use division to find a unit rate.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you earn $120 for 4 hours of work, what is your unit rate in dollars per hour?
Back
The unit rate is $30 per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a unit rate: 50 miles in 2 hours or 100 miles in 3 hours?
Back
Both are unit rates, but to compare, you can find the unit rate for each: 25 miles per hour and approximately 33.33 miles per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 15 pages read in 30 minutes?
Back
The unit rate is 0.5 pages per minute.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade