What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, to find the unit rate of 84 points in 6 games, divide 84 by 6, which equals 14 points/game.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 84 points in 6 games.
Back
14 points/game.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 150 pieces of candy for 25 students.
Back
6 pieces/student.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $5.04 for a 24 pack of water.
Back
$0.21/bottle.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 56 roses in 4 rows.
Back
14 roses/row.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $220 for 10 hours.
Back
$22/hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
13 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade