Proportions Test.A2

Proportions Test.A2

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the constant of proportionality in the equation y = 12.50x?

Back

12.50

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline, what is the price per gallon?

Back

$2.50 per gallon

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Ernie travels 195 miles in 3 hours, how far will he travel in 5 hours?

Back

325 miles

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many bird houses can I paint with one can of paint if I can paint 3 houses?

Back

3

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Shawn earns $123.00 for 20 hours of work, how much will he earn for 31 hours?

Back

$190.65

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A statement that two ratios are equal.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate from a ratio?

Back

Divide the first quantity by the second quantity.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?