A box contains 12 red balls and 24 yellow balls. How many yellow balls are there for every red ball?
Black Belt Review Flashcard

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Label the following graphs as proportional or not proportional: (Yes or Not)
Back
Yes, Not
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
A plane covers 2,400 miles in 4 hours. What is the unit rate that the plane is traveling per hour?
Back
600 mph
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
When Leslie was a kid she used to watch dogs for extra money. She was paid $14.00 for watching the bulldog next door for 2 hours. When she watched her cousin’s dog it was just a half an hour. She was paid $3.50. What’s the unit rate for this relationship?
Back
$7.00
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A ship covers 1,500 miles in 10 hours. What is the unit rate that the ship is traveling per hour?
Back
150 mph
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is often expressed as a quantity per one unit.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate?
Back
To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Linear Relationships Vocabulary

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Proportionality Graphs, Tables, and Equations

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Tables

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
(11) Graphs of Proportional Relationships (7th)

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationship 7RP2

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Tables of proportional relationships

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade