What is a unit rate?
Unit Rates Review

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you pay $10 for 5 apples, the unit rate is $2 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total amount by the number of units. For example, if you travel 150 miles in 3 hours, the unit rate is 150 miles ÷ 3 hours = 50 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the constant of proportionality?
Back
The constant of proportionality is the unit rate that describes how one quantity changes in relation to another. It is found by dividing one quantity by another.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries, what is the unit rate?
Back
$1.75 per pound.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Is 'Lily watches 3 movies in 2 days' a rate or a unit rate?
Back
It is a rate.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Juliana walks for 4 hours and burns 465 calories, what is the unit rate of calories burned per hour?
Back
116.25 calories per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the difference between a rate and a unit rate?
Back
A rate compares two quantities with different units, while a unit rate compares a quantity to one unit of another quantity.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
11/15 - Chp 1.1 - Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Introduction of Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade