Constant of Proportionality and Unit Rates Review

Constant of Proportionality and Unit Rates Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate when you can buy 36 cookies for $4?

Back

9 cookies per dollar.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What must be true about a unit rate?

Back

It is always 'per' one thing.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better buy: a 12 ounce can of corn for $1.92 or a 20 ounce can of corn for $3.00?

Back

The 20 ounce can.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Kendall used 1/2 of a bag of seed to plant 1/10 of her garden, how many bags will she use to plant her entire garden?

Back

5 bags.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the constant of proportionality if the ratio is 1.50?

Back

1.50.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Define 'constant of proportionality'.

Back

The constant ratio between two proportional quantities.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

Divide the quantity by the number of units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?