What is a ratio?
Ms. Xenos' Measurement Conversions and Unit Rates Review!

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a to b' or a:b.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you create an equivalent ratio table?
Back
To create an equivalent ratio table, list pairs of numbers that maintain the same ratio. For example, if the ratio is 4:9, you can list (4,9), (8,18), (12,27), etc.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If the ratio of Snickers to Starbursts is 4:9 and there are 24 Snickers, how many Starbursts are there?
Back
54 Starbursts.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'x per 1 unit'.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if 5 feet are covered in 2 seconds?
Back
2.5 feet per second.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit cost?
Back
To find the unit cost, divide the total cost by the number of units. For example, if 15 pizzas cost $97.50, the unit cost is $6.50 per pizza.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Proportional Reasoning Vocab Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Math vocab

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Unit Rates, Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
unit rates/equal ratios/ratio tables/double number lines

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
6th Grade Chapter 1 Ratios and Rates Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit 0 (Review): Equivalent Ratios & Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade